İzmir Düğün Dansı 'ndan Düğün Dansınız İçin 20 Tavsiye

Düğün dansı için ders almadan önce dikkat etmeniz gerekenler...

1) Derslere en az 1 ay önceden başlayın... Özellikle son hafta telaşınız çok olacağı için ve bol tekrara ihtiyacınız olduğundan minimum 1 ay öncesinden derslere başlayın.
2) Düğün şarkınızın süresini maksimum 2:30 dakika olarak ayarlayın ya da koreografınızdan şarkınızı kısaltmasını isteyin. İki buçuk dakikadan uzun şarkılar misafirlerinizin dikkatinin dağılmasına ve sıkılmasına neden olacaktır. 
3) Koreografi sahneye çıkmadan öncesi ve sahneden çıkışınıza kadar geçen süredir. Koreografınızdan yürüyüşünüz, çıkış müziğiniz, selamlamanız için fikir alın.
4) Gelinlik ve damatlığınızı seçerken koreografinize uygun olup olmadığını unutmayın. Koreografınıza muhakkak gelinliğinizin modelini anlatın ya da gösterin.
5) Saç modelinizi koreografınıza söylemeyi unutmayın.
6) Düğün dansınız için şarkınızı önceden belirleyin ve her gün muhakkak dinleyin.
7) Koreografinizi sahneye çıkmadan önce tekrar etmeyin.
8) Her dersten sonra video çekin ve eve döndüğünüzde muhakkak tekrar edin.
9) Dans ayakkabısı yaptırın. Düğünde bütün gece ayakta kalacaksınız ve dans edeceksiniz, bu nedenle ayağınıza uygun dans ayakkabısı yaptırın. Koreografınızdan dans ayakkabısı için fikir alın.
10) Koreografi çalışması için ideal süre 4-10 saat arasıdır. Çalışma saatleriniz günlük maksimum 2 saat olmalı. Daha uzun sürmesi durumunda öğrendiklerinizin aklınızda kalması çok daha zor olacaktır.
11) Müziğiniz için koreografınızın fikrini alın.
12) Koreografiniz tamamlandıktan sonra gelinliğiniz ve damatlığınızla muhakkak prova alın.
13) Düğünden önce dans edeceğiniz pistte prova alın. Pistin genişliği, zeminin kayganlığı, ışık, ses sistemi gibi teknik ekipmanları kontrol edin.
14) Müzik CD'nizi minimum 2 kopya yapın. Ayrıca flash bellek gibi bir cihazda müziğinizin kopyasını bulundurun. Müziğinizi hangi materyale atmanız gerektiğini tonemaester veya yetkiliye sorun. Müziğinizi hem audio hem de mp3 formatında teslim edin.
15) Sahneye çıkış sürenizi, çıkış müziğinizi önceden bildirin. Dansınızın son pozunu ve müziğinizin süresini yetkiliye bildirin.
16) Koreografınızın önceki düğünlerde nasıl koreografiler verdiğini öğrenin varsa videolarını izleyin...
17) Mümkünse düğüne koreografınızı davet edin ve ondan yardım isteyin.
18) Koreografinizi sergilerken soğuk kanlı olmaya çalışın. Koreografinizi unutmanız durumunda beden ve yüz mimiklerinizi değiştirmeyin. Hata yaparsanız ani tepkiler vermeyin.
19) Dansı erkek yönetir. Eğer bir hata yapılırsa bırakın hatayı damat düzeltsin.
20) Koreografi sizin karakterinizi yansıtmalı, saçınızı, gelinliğinizi veya damatlığınızı nasıl ki tasarımcınıza soruyor ya da fikrinizi sunuyorsanız; koreografınıza da fikirlerinizi belirtin. Aklınıza gelen tüm soruları sorun.